Zarobki w Niemczech


W ostatnich latach praca w Niemczech cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż Niemcy oferują lepsze warunki zatrudnienia i przede wszystkim wyższe zarobki. W Niemczech bez trudu pracę mogą znaleźć pracownicy wykwalifikowani jak
i niewykwalifikowani, a także osoby bez znajomości języka niemieckiego. Niemcy oferują również pracę sezonową, dzięki której istnieje możliwość „dorobienia gotówki” .

Na jakie minimalne zarobki można liczyć w Niemczech?

Planując wyjazd do Niemiec każdy zastanawia się, ile realnie może zarobić. Jak wszędzie istnieją mniej i bardziej opłacalne branże. Najniższa stawka godzinowa aktualnie wynosi 9,35 euro.
W porównaniu do stawek obowiązujących w Polsce taka stawka godzinowa wydaje się być satysfakcjonująca. Do pracy zagranicą najchętniej wyjeżdżają ludzie młodzi, którzy chcą zarobić większą gotówkę i podnieść swój standard życia. Jest to jednak stawka minimalna, a w Niemczech stawka minimalna za roboczogodzinę jest uzależniona od zawodu, jaki wykonujemy. Poniżej można znaleźć przykładowe stawki minimalne oferowane w kilku najpopularniejszych zawodach:

- pedagog – 16,9 euro

- dekarz – 13,6 euro

- elektryk – 11,9 euro

- sprzątanie wewnątrz budynków – 10,80 euro

- pracownicy opieki – 10,85 euro

- pracownicy na budowie niewykwalifikowani – 12,55 euro

- pracownicy na budowie wykwalifikowani – 15,40 euro

Jak więc widać – minimalne stawki godzinowe są wysokie, tak jak i zarobki w Niemczech. Zawody takie jak pracownik opieki czy pracownik budowlany, to zawody, w których nie potrzeba nawet posiadać większego doświadczenia, aby móc podjąć taką pracę.

W jaki sposób szukać pracy w Niemczech?

Pozostaje więc pytanie - jak znaleźć pracę w Niemczech i trafić do dobrego i uczciwego pracodawcy? Najlepiej popytać wśród znajomych, poszukać informacji na rzetelnych forach internetowych czy grupach na FB. Także wyjazd z biurem pracy tymczasowej, które załatwi za nas wszelkie formalności związane z pracą zagranicą, wydaje się dobrym rozwiązaniem. Dodatkowym atutem załatwiania pracy przez agencję jest pewność, że będzie to bezpieczna praca. Niemcy wakacje rozpoczynają podobnie jak Polacy więc jest to czas, w którym wyjeżdżają na urlopy i łatwiej można znaleźć pracę sezonową. Wielu studentów z Polski decyduje się na dorobienie sobie przez ten okres, aby w ten sposób zebrać fundusze na kolejny rok studiowania.

Jak więc widać, dobra praca w Niemczech to nic nadzwyczajnego i z łatwością można u naszych zachodnich sąsiadów zarobić kilka razy więcej, niż w Polsce. Oczywiście wysokość pensji uzależniona jest od posiadanych kwalifikacji. Tak zwani pracownicy niewykwalifikowani muszą liczyć się
z niższymi zarobkami, ale nadal są to jednak zarobki sporo przewyższające polskie wynagrodzenie.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że pobyt zagranicą generuje tez większe koszty życia w stosunku do życia w Polsce. Jednak istnieją możliwości zaoszczędzenia ciężko zarobionych euro np. przez wynajem mieszkania w kilka osób, robienia zakupów w tanich marketach lub po prostu oszczędniejszego stylu życia.

W czasach pandemii obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące wyjazdu do Niemiec i Holandii.

Trasy