Czy warto jechać do Niemiec do pracy?


W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi poszukiwanie pracy zagranicą. Szukając możliwości na lepsze zarobki decydujemy się najczęściej na pracę u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy położone są blisko, w dodatku oferują dużo atrakcyjniejsze zarobki niż w Polsce. Jest to szczególnie kuszące dla osób „na dorobku”, posiadających kredyty, czy mających trudności ze znalezieniem pracy w kraju. Przed wyjazdem warto zastanowić się, czy warto wyjechać do Niemiec na własną rękę, czy szukać zajęcia przez biuro pośrednictwa pracy. Jeśli znamy język niemiecki na tyle dobrze, by swobodnie się porozumieć, można spokojnie zorganizować wyjazd samodzielnie. W przypadku osób, które nie potrafią rozmawiać po niemiecku, dobrą opcją jest poszukanie sprawdzonej agencji pracy. Pośrednicy często oferują kurs językowy, różnego rodzaju szkolenia, a także zapewniają pomoc w trakcie pobytu zagranicą. Warto pamiętać, że wyjazd do Niemiec do pracy wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiednich dokumentów. Najważniejszym z nich jest dokument tożsamości ze zdjęciem: może być to dowód lub paszport. Ważne są także dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje, a także dokumentacja medyczna opisująca stan zdrowia. Po załatwieniu wszystkich formalności możemy wyruszyć zagranicę.

Jakie są plusy i minusy pracy w Niemczech?

Jak każda praca, także praca w Niemczech, ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwie plusem są dużo wyższe zarobki niż w Polsce. Minimalna stawka godzinowa w Niemczech wynosi obecnie trochę ponad 9 euro. Do tego warto dorzucić dobre warunki pracy, możliwość bezproblemowego skorzystania z urlopów czy dobrej opieki medycznej. Często jest tak, że po pierwszym wyjeździe decydujemy się na wyjazd z dzieckiem do Niemiec lub sprowadzenie innych członków rodziny. Polacy, którzy zdecydowali się na zycie w Niemczech mogą liczyć na wiele dodatków socjalnych,
w tym także dodatki na dzieci czy dofinansowanie do mieszkania. Dodatkowym plusem jest także możliwość podszkolenia języka oraz poznanie innej kultury.

Warto tez mieć na uwadze, że wyjazd na stałe do Niemiec ma też pewne minusy.Na pewno jednym
z trudniejszych momentów jest rozłąka z rodziną, przyjaciółmi, a także konieczność zmiany swojego otoczenia. Emigracja do Niemiec zmusza nas do przystosowania się do zupełnie nowych warunków życia. Dodatkową trudnością może być także bariera językowa, szczególnie dla osób nieznających wcale języka niemieckiego. Po przyjeździe do Niemiec konieczne jest załatwienie sporej ilości formalności np. zameldowanie się, wykupienie polisy ubezpieczeniowej czy złożenie wniosku
o wydanie karty podatkowej, co może wiązać się z dodatkowym stresem.

Jakie korzyści przynosi praca w Niemczech?

Mimo pewnych niedogodności, jest wiele powodów dla których warto zdecydować się na wyjazd do Niemiec na stałe. Przede wszystkim przeprowadzka zagranicę daje nam szansę na podniesienie standardu życia, umożliwia spłatę dotychczasowych kredytów oraz pomaga w podwyższeniu swoich kwalifikacji. Może być również przygodą życia dla osób lubiących wyzwania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto w spokoju przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiego wyjazdu, aby mieć pewność, że tego oczekujecie od życia.

W czasach pandemii obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące wyjazdu do Niemiec i Holandii.

Trasy