Wielu Polaków, którzy rozważają pracę zagranicą, nie wie, na jaki kierunek wyjazdu warto się zdecydować. Kilka lat temu najchętniej wybieranym kierunkiem była Wielka Brytania, jednak od jakiegoś czasu wiele osób decyduje się na wyjazdy do Holandii. Praca zagranicą kusi przede wszystkim wyższymi zarobkami, niż w kraju, podwyższeniem standardu życia, a także możliwością zwiedzenia nowych miejsc.
Decydując się na pracę w Holandii warto rozważyć, czy chcemy jechać do pracy sezonowej, czy zamierzamy zostać tam na stałe. Na sezonowe wyjazdy decydują się najczęściej osoby, które chcą jednorazowo sobie dorobić. Taka praca w Holandii na wakacje cieszy się największym zainteresowaniem wśród studentów i uczniów, którzy swój czas chcą przeznaczyć na podbudowanie budżetu. Tu warto mieć na uwadze, że osoby poniżej 21 roku życia w Holandii zarabiają mniej, gdyż obowiązuje tzw „wiekówka”. Młode osoby najczęściej zatrudnienie znajdują przy prostych zajęciach takich jak praca w ogrodnictwie, czy prace magazynowe. Praca dla młodych za granicą jest nie tylko kusząca ze względu na możliwość większego zarobku, ale też np. z powodu częstotliwości wypłat. Wynagrodzenie wypłacane jest co tydzień, a nie jak w Polsce raz w miesiącu. Dodatkowym plusem jest to, iż pracodawcy zatrudniający pracowników niewykwalifikowanych, nie wymagają znajomości języka obcego.
Planując wyjazd na stałe, warto pamiętać o załatwieniu wszystkich formalności oraz o przygotowaniu odpowiednich dokumentów. Jeśli posiada się dobry „fach w ręku” to znalezienie pracy w Holandii nie sprawi żadnego kłopotu. Oczywiście dodatkowym atutem przy szukaniu pracy jest znajomość języka angielskiego, dzięki której można liczyć na lepszą posadę.
Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo planując wyjazdy do Holandii. Praca przez agencję pośrednictwa dla osób jadących po raz pierwszy może być najlepszym rozwiązaniem. Decydując się na współpracę z agencją można liczyć na dodatkowe korzyści. Pośrednicy pomagają w załatwieniu formalności z pracodawcą, organizują szkolenia, kursy językowe, transport oraz zakwaterowanie. Dla osób, które nie są pewne czy poradzą sobie samodzielnie z załatwieniem tego wszystkiego, taka opcja jest korzystnym i przede wszystkim bezpiecznym rozwiązaniem.
Każdy wyjazd zagranicę zawsze budzi wiele wątpliwości, jednak często decyzja o emigracji podejmowana jest ze względu na zarobki. Holandia to kraj, w którym praca jest nie tylko bezpieczna, ale też bardzo opłacalna. Minimalna stawka godzinowa dla osób powyżej 21 roku życia to około 10 euro, a osoby młodsze mogą liczyć na stawki od 4,5 do 8,5 euro. Pracodawcy oferują także dodatki do pensji za pracę w nadgodzinach, na nocną zmianę, w sobotę i w niedzielę oraz w święta. Oczywiście taki wyjazd ma też pewne minusy, jak np. rozstanie z rodziną, bariera językowa czy trudność
w przyzwyczajeniu się do życia na obczyźnie.
Jak widać wyjazd zagranicę ma dobre i złe strony, dlatego trzeba dobrze się zastanowić, czy jest się gotowym zmienić swoje życie o 180 stopni.
W czasach pandemii obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące wyjazdu do Niemiec i Holandii.